Τμήματα ελληνικών στην Ελλάδα και στην Βρέμη
|
|
||||||||||||
|
|||||||||||||
Η Ρόδος κατοικήθηκε από την προϊστορική εποχή. Οι αρχαιότερες πόλεις του νησιού Λίνδος, Ιαλυσός και Κάμειρος ενώθηκαν το 408 π.Χ. και ίδρυσαν την πόλη Ρόδο. Το 1309 μ.Χ. οι ιππότες του Τάγματος του Αγ. Ιωάννου εγκαταστάθηκαν στο νησί μέχρι την κατάληψή του από τους Τούρκους το 1522. Το 1912 μ.Χ. οι Ιταλοί κατάκτησαν το νησί μέχρι τον Β´ Παγκόσμιο Πόλεμο. Την 7ην Μαρτίου 1947 έγινε η ένωση της Ρόδου και όλης της Δωδεκανήσου με την Ελλάδα. Η πόλη της Ρόδου βρίσκεται στο βόρειο τμήμα του νησιού και αποτελείται από την παλαιά και τη νέα πόλη. Η παλαιά πόλη περικλείεται από τα τείχη, μήκους 3,5 χιλιομέτρων και κατοικείται κανονικά. Οι επάλξεις είναι ονομαστές σαν τα καλύτερα εναπομείναντα δείγματα οχυρωματικών έργων του Μεσαίωνα. Εδώ μπορεί να θαυμάσει ο επισκέπτης το Παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου, την οδό των Ιπποτών, το αρχαιολογικό μουσείο, το οποίο στεγάζεται στο μεσαιωνικό κτίριο του Νοσοκομείου των Ιπποτών, βυζαντινές εκκλησίες και μιναρέδες. Η νέα πόλη είναι μία ζωντανή σύγχρονη ελληνική πόλη. Εδώ πάλεται η εμπορική ζωή των κατοίκων. Στην ανατολική πλευρά της βρίσκεται το Μαντράκι, ένα μικρό λιμάνι το οποίο χρησιμοποιείται από θαλαμηγούς. Στην είσοδο του λιμανιού υπάρχουν δύο χάλκινα ελάφια, στο μέρος όπου κατά την παράδοση δέσποζε ο Κολοσσός της Ρόδου ένα από τα επτά θαύματα του κόσμου. Απέναντι από το λιμάνι είναι η αγορά, τα δημόσια και δικαστικά κτίρια κλπ., περίφημα δείγματα ιταλικής αρχιτεκτονικής. Εκεί βρίσκεται και ο χώρος όπου θα γίνουν τα μαθήματά μας, μία μικρή πανσιόν με όμορφο κήπο και πισίνα στην Αφάντου περί τα οχτώ λεπτά από την όμορφη και ήσυχη παραλία.
Στο τμήμα αρχαρίων μαθαίνουμε ελληνικά με το βιβλίο "Καλημέρα" ή/και "ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΩΡΑ 1+1". Στο τμήμα προχωρημένων χρησιμοποιούμε ανάλογα με το επίπεδο γνώσεων των μαθητών το δεύτερο μέρος του βιβλίου "ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΩΡΑ +1" ή/και "ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΩΡΑ 2+2". Στο τμήμα ομιλίας ή λογοτεχνίας χρησιμοποιούμε διηγήματα διαφόρων Ελλήνων συγγραφέων, την σειρά εκδόσεων ΔΕΛΤΟΣ και πρωτότυπα λογοτεχνικά κείμενα των συγγραφέων: Ελένη Τορόση, Βασίλη Αλεξάκη, Αντώνη Σουρούνη κ.α.
Οι καθηγητές μας είναι τελειόφοιτοι πανεπιστημίου, έχουν σπουδάσει Ελληνικά και διδασκουν και το πανεπιστήμιο της Βρέμης. Κατά περίπτωση διδάσκουν μαζί μας και εντόπιοι καθηγητές οι οποίοι επιτρέπουν στους μαθητές μας να δουν και πίσω από την τουριστική πρόσοψη. Η επιτυχία των τμημάτων μας αποδεικνύεται μεταξύ άλλων και από την αποδοχή την οποία γνωρίζουν οι μαθητές μας στις επαφές τους με τους Έλληνες. Μάθετε ελληνικά, μάθετε με τους Έλληνες! Διατηρούμε το δικαίωμα αλλαγών στο πρόγραμμα. |
|||||||||||||
![]()
Griechischkurse in
Griechenland und Bremen
© Thanos Pantidis, Bremen
2015
|
|||||||||||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |